top of page

Andromeda's Mystery

Dorůžka – Wyleżoł – Ballard

Release: June 23, 2022 (Bivak Records)

David Dorůžka, Piotr Wyleżoł i Jeff Ballard w tej konwencji Tria spotkali się po raz pierwszy wiosną 2021 roku, jako Projekt Specjalny na zaproszenie Brno Jazz Festival. Muzykom przeświecała chęć eksploracji i odkrywania nowych możliwości brzmieniowych wynikających z różnorodności stylistycznej współczesnego jazzu, oraz niestandardowego składu instrumentalnego bez użycia tradycyjnego basu. Z myślą o tym powstała muzyka napisana przez wszystkich członków Tria specjalnie na ten skład.

Premierowy koncert zarejestrowany przez Czeską TV miał miejsce podczas wspomnianego Brno Jazz Festiwal. Wyjątkowe porozumienie, które narodziło się między muzykami, zaowocowało spontaniczną decyzją o natychmiastowym wejściu do studia, co stało się następnego ranka, w efekcie czego podczas jednej 6 – godzinnej sesji nagraniowej w studio „Na Orli” w Brnie powstał album „Andromeda’s Mystery”. Poprzez wyjątkowo krótki czas nagrania mimo, że jest to album studyjny, towarzyszy mu atmosfera niemal koncertu „live”.

David-Dor-ka-Andromeda-s-Mystery-2022.jpg
Doruzka Ballard Wyleżoł Brno LIVE.jpeg

Brzmienie muzyki zespołu to fuzja starego z nowym. Wykorzystuje obok akustycznego fortepianu analogowe instrumenty elektroniczne, siłę prostoty melodii w oparciu o niemal rockową energię po intymną finezję kultywującą tradycję, najlepsze wzorce akustycznego jazzu. Całość tworzy unikalną syntezę brzmień i nastrojów, która charakteryzuje dzisiejszy świat.

Trio ma za sobą pierwszą trasę koncertową promującą album, podczas której zagrało koncerty m.in. w Brnie (Brno Jazz Fest), Pradze, Budapeszcie i Bratysławie.

Zespół

PHOTO-2021-06-06-23-19-53.jpg

Piotr Wyleżoł

Fortepian, Fender Rhodes, Moog Polski pianista jazzowy, kompozytor, lider zespołu. Jeden z najbardziej kreatywnych i najważniejszych muzyków jazzowych na polskiej scenie jazzowej. Jego ostatni album jako lidera „Human Things” ukazał się w marcu 2018 roku nakładem najważniejszej i legendarnej serii wydawniczej w historii polskiego jazzu „Polish Jazz”. Piotr urodził się 6 grudnia 1976 roku. Już jako dziecko zdobywał nagrody na ogólnopolskich konkursach pianistycznych oraz koncertował z repertuarem klasycznym. W wieku 10 i 11 lat wykonywał koncerty fortepianowe Mozarta i Beethovena z Orkiestrą Filharmonii Rybnickiej. Jako student zaczął współpracować z legendami polskiego jazzu, takimi jak Janusz Muniak, czy Jarek Śmietana, a także był laureatem licznych konkursów i festiwali jazzowych: Jazz Juniors w Krakowie (I nagroda), Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach (I nagroda), „Klucz do kariery” Pomorskiej Jesieni Jazzowej i Jazz nad Odrą we Wrocławiu (nagroda indywidualna dla najlepszego instrumentalisty) oraz Międzynarodowy Konkurs Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Piotr Wyleżoł regularnie koncertuje na całym świecie z własną muzyką, a także w projektach z wieloma znakomitymi artystami. W trakcie swojej dotychczasowej obecności na profesjonalnej scenie jazzowej miał okazję współpracować z wieloma jej czołowymi postaciami, wśród których znajdziemy nazwiska jak: Gary Bartz, Billy Hart, Nigel Kennedy, Dayna Stephens, Stephen Riley, Bennie Maupin, Janis Siegel, Ed Schuller, Antymos Apostolis, Urszula Dudziak, Adam Pierończyk, Tomasz Szukalski, Tomasz Stańko, Mika Urbaniak, Jan Ptaszyn Wróblewski i wielu innych. Do dziś nagrał 9 płyt jako lider i kilkadziesiąt z innymi artystami. Jego ostatni album Trio: „Children's Episodes” wydany przez wytwórnię Fresh Sound Records, był nominowany do Fryderyka (polski odpowiednik nagrody Grammy), w kategorii Jazzowy Album Roku. Od 2007 roku Piotr Wyleżoł prowadzi Klasę Fortepianu Jazzowego Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie obecnie jako profesor jest kierownikiem Katedry Jazzu.

PHOTO-2021-06-06-23-19-55.jpg

David Dorůžka

Gitara Od lat jest niewątpliwie jedną z czołowych postaci czeskiej sceny jazzowej. Czterdziestodwuletni David Dorůžka zaczął występować na scenie jazzowej jako nastolatek. Studiował kompozycję i improwizację w Berklee College of Music w Bostonie pod kierunkiem Joe Lovano, Micka Goodricka i George'a Garzone, a także miał okazję uczyć się od takich muzyków jak Herbie Hancock, Brian Blade, Joshua Redman i Christian McBride. Dorůžka otrzymał trzy czeskie nagrody Anděl za albumy jazzowe roku (Ukryte ścieżki, 2004; Silently Dawning, 2008; Autumn Tales, 2016); tę samą nagrodę otrzymał w 2012 roku za album Light Year we współpracy z kwintetem Inner Spaces. Dorůžka występował na wielu prestiżowych festiwalach i klubach na całym świecie oraz brała udział w niezliczonych nagraniach płytowych. Koncertując przez lata, współpracował z takimi gwiazdami jak Lizz Wright, Kendrick Scott, Dan Tepfer, George Mraz, Jorge Rossy, Chris Cheek, Arild Andersen, Django Bates, Hilmar Jensson, Bill McHenry, Jon Fält, Marcin Wasilewski, Rodney Green, Daniele di Bonaventura, Aga Zaryan, Jiří Suchý, Oldřich Janota, Iva Bittová, Marta Topferová, Tiburtina Ensemble, Ewa Farna i wielu innych.

PHOTO-2021-06-06-23-19-51.jpg

Jeff Ballard

Perkusja Urodzony 17 września 1963 w Santa Cruz w Kalifornii. Jego przygoda z muzyką została zapoczątkowana i zainspirowana przez słuchanie różnorakich artystów, od muzycznych legend, takich jak Count Basie, Ella Fitzgerald i Antonio Carlos Jobim, po The Beatles, Led Zeppelin i Jimi Hendrix. Jego kontakt z wieloma gatunkami muzyki i rodzajami gry wymaganymi dla każdego z nich umożliwił mu rozwinięcie podstaw i zrozumienia muzyki oraz zasiał ziarno, z którego wyrosło jego zróżnicowane podejście do gry. W wieku 25 lat Ballard rozpoczął przełomową dla swojej kariery podróż edukacyjną, której żadna uczelnia nie mogła dorównać: wyjechał w trasę z Rayem Charlesem, która trwała przez ok 8 miesięcy w roku w latach 1988 – 1990. W 1990 roku Ballard przeniósł się do Nowego Jorku i wstąpił na rozwijającą się wówczas scenę transformacji. Zaczął współpracować z Kurtem Rosenwinkelem, Bradem Mehldauem, Markiem Turnerem, Joshuą Redmanem i Benem Allisonem, m.in. mieszającymi tradycję jazzową z własnymi wpływami, od bliskowschodnich rytmów po elektronikę i nowoczesny hip hop. Przeszłe i obecne sesje nagraniowe Ballarda oraz jego współpracownicy z tras koncertowych potwierdzają jego eklektyczne podejście i otwartość na różnorodność stylistyczną.. Lista artystów z którymi współpracował jest imponująca, by wymienić tylko kilku: Chick Corea, Pat Metheny, Joshua Redman, Kurt Rosenwinkel czy Brad Mehldau z którym regularnie współpracuje do dziś. Prowadzi też autorskie projekty: The Jeff Ballard Trio i Jeff Ballard Fairgrounds. W 2014 roku The Jeff Ballard Trio z Lionelem Loueke i Miguelem Zenonem wydali swój debiutancki album, Time's Tales, nakładem Sony/OKeh Records. 25 stycznia 2019 roku grupa Jeff Ballard Fairgrounds wydała swój debiutancki album zatytułowany Fairgrounds w Edition Records.

bottom of page